OBRÁZKOVÝ NEWSLETTER
Uvítací balíček s 20 PDF ihned ke stažení a porce obrázků na konci každého měsíce. Úplně zdarma.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Přehled všech důležitých termínů

Slovníček pojmů


Poslední aktualizace 26. 11. 2022 |  Iva Svatoňová


Všechny důležité termíny, se kterými se můžete v článcích setkat.


slovníček pojmů


Autorský zákon

zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů. Byl přijat Parlamentem ČR 7. dubna 2000, účinnosti nabyl 1. prosince 2000. Pro autorské právo ve výuce je nejdůležitější paragraf 31. Celé znění zákona najdete na www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121.


Bitmapová grafika


Cílový jazyk


jazyk, který je předmětem výuky a který se studenti učí


Emoji


Flashcards

karty užívané nejen v jazykové výuce. Každá karta vyjadřuje jeden lexikální pojem (slovo, sousloví atd.). Využívají se při nejrůznějších hrách a aktivitách zejména k procvičení slovní zásoby. Některé karty obsahují pouze text – slovo v cílovém nebo zprostředkujícím jazyce, jiné používají obrázky. 

Související články:

→ Flashcards. Co to?

→ 5 originálních aktivit s flashcards

 


flashcard

flashcard

flashcard


Fotobanka

internetová databáze fotografií a vektorových ilustrací. Některé si mohou uživatelé stáhnout zdarma, jiné se dají koupit pro soukromé či komerční účely. Spolu s fotografií si pořizují konkrétní licenci, kde je jasně uvedeno, jakým způsobem mohou s obrázkem legálně nakládat.

Související články:

→ Zdroje obrazového materiálu - II. část - Digitální obrázky

→ 3 aktivity pro vaše úlovky z fotobank


Generátor obrázků / obrázkový online generátor


Grafický editor

- program, pomocí kterého můžeme vytvářet či upravovat nejrůznější obrazové materiály (ilustrace, fotografie, koláže, pracovní listy, propagační materiály apod.) V případě 3D grafických editorů vznikají trojrozměrné modely. 2D grafické editory se obvykle ještě rozdělují na bitmapové (viz bitmapová grafika) a vektorové (viz vektorová grafika). Mezi nejpoužívanější grafické editory patří například Adobe Photoshop, Adeobe Illustrator, CorelDRAW, Inkscape nebo Canva.


Karikatura

- obrázek - nejčastěji kresba člověka, která za účelem komického či satirického působení záměrně zveličuje charakteristické rysy portrétovaného. Zejména jde o rysy obličeje či tvar postavy, někdy se pracuje i s charakterem, oblečením nebo zasazením postavy do určitého kontextu. Nejčastějšími objekty karikatur jsou známé osobnosti - politici, celebrity, sportovci či historické postavy. Karikatury se často uplatňují také v kreslených vtipech či komiksech. Kliparty

- digitální rastrový obrázek nejčastěji ve formátu JPG nebo PNG, který se používá pro ilustraci textu. Mnoho textových editorů (např. Microsoft Word) obsahuje vlastní galerii klipartů, jsou ale také dobře dostupné i na internetu.

Související články:

→ Kliparty a co s nimi?

→ Zdroje obrazového materiálu - II. část - Digitální obrázky


Koláž

- Slovo koláž pochází z francouzského "collage", což znamená "lepení". Původně to byla výtvarná technika, která využívala různé věci, obrázky či fotografie. Ty se lepily na plátno, a daly tak vzniknout novému uměleckému dílu. I dnes je tato technika pro svou jednoduchost velmi populární. S příchodem nových technologií se začaly používat pro tvorbu koláží také grafické editory a koláž získala širší význam "spojení" různých prvků do jednoho celku. 

 

Související články:

 

→ Profilovky - originální kolážeKomiks


Licence Creative Commons


Mem (meme, internetový mem)


Obrázkové kostky 

- Obrázkové kostky jsou klasické šestistěnné kostky, které mají na každé své stěně obrázek. Nejvíce dostupné jsou hlavně ve formě skládačky, tedy že více kostek dohromady vytvoří jeden obrázek. Určitě je znáte ze svého dětství. Pro jazykovou výuku se ale využívají zejména kostky, které mají na každé své straně jeden celý motiv, např. psa, slunce nebo hrnek.

Související články:

→ Obrázkové kostky - Jak si je vyrobit a jak si s nimi hrát"

 


Obrázkové kostky

Obrázkové pole

- Obrázkové pole je termín, který používám pro zvláštní obrazový materiál, ve kterém jsou jednoduché obrázky poskládány do čtvercové sítě. Počet jednotlivých polí (a tedy i obrázků) není pevně dán. Tento materiál využijeme při různých hrách a při konverzačních aktivitách, kdy vybíráme jeden motiv z více obrázků.

Související články:

→ 3 obrázkové deskové hry pro výuku jazyků


obrazkove pole


Piktogramy

- jednoduché stylizované obrázky využívané pro vizuální komunikaci. Používají se místo textového popisu, aby jim rozuměly i děti, které ještě neumějí číst, a lidé mluvící jinými jazyky. Nejčastěji se využívají ke značení míst nebo k vyjádření instrukcí (například v návodech k použití).

Související články:

→ Piktogramy - jednoduché obrázky, složité věty


piktogramy


Pinterest

- „Celosvětový katalog nápadů", dostupné z Pinterest.com, obrázková sociální síť, na které si registrovaní uživatelé mohou vytvářet virtuální nástěnky - tedy kolekce obrázků od jiných uživatelů nebo stažených z nejrůznějších webových stránek. Každý obrázek v sobě ukrývá i odkaz na web, na kterém byl uveřejněn.

Související články:

→ Závislost zvaná Pinterest


pinterest


 

Profilovka

- koláž, která představuje jednoho konkrétního člověka - jeho záliby a preference. Obsahuje fotografie nebo kreslené obrázky, které mohou být využity pro nejrůznější konverzační aktivity i písemné práce.

 

Související články:

→ Profilovky - originální koláže


Profilovka kolazScény

- Pojmem „scény“ označuji obrázky, které znázorňují najednou více různých prvků – lidi, zvířata či věci. Zachycují rovněž i prostorové vztahy mezi nimi a prostředí, které je obklopuje. Prostor je zachycen perspektivně a obrázek má hlavní motivy a pozadí. Jako příklad můžeme uvést např. obrázek pokoje, pohled z okna, obrázek studentů sedících ve třídě, prodavač a zákazníci v obchodě, interiér restaurace či kanceláře, lidé trávící dovolenou na pláži apod.


Vektorová grafikaZprostředkující jazyk

jazyk používaný pro výklad ve výuce, nejčastěji se jedná o mateřský jazyk studentů

 


Copyright 2016 - 2024 © obrazkyvevyuce.cz