Hry a obrázkové aktivity

Úvod Články

3 obrázkové deskové hry pro výuku jazyků

+ 3 hrací plány ke stažení


24. 1. 2018 | Iva Benediktová  |  Hry a obrázkové aktivity

 

Hry jsou jednou z nejefektivnějších forem výuky. Když jsou studenti vtaženi do hry, často si ani neuvědomují, že se vlastně učí. Přemůže je soutěživost a zábava. Hry jsou i výbornou motivací. Studenti se z obavy z prohry a neúspěchu dokonce začnou i učit (někdy to funguje i lépe než špatné známky). Občas bychom měli ale zařazovat do výuky i hry, které jsou i o štěstí a náhodě, aby měli šanci zazářit i ti slabší.


desková hra


Pro dnešní článek jsem si pro vás připravila 3 obrázkové hry deskové. Jsou určeny zejména pro procvičení slovní zásoby a pravopisu a některé obsahují i prvek "štěstíčka". Hodí se sice hlavně do menších skupinek studentů, ale uplatnění najdou u různých pokročilostí a všech věkových kategorií.  


Ke všem hrám si můžete stáhnout hrací plány v PDF ve formátu A4.


1. Obrázkový had

Pomůcky: hrací plán

figurka pro každého hráče

hrací kostka


Pravidla: Na začátku hry se všechny figurky postaví na políčko "start". Všichni hráči hodí kostkou a ten, kdo hodí nejvyšší číslo, začíná. Poté se hráči střídají třeba po směru hodinových ručiček. 

První hráč hodí kostkou a postoupí figurkou o daný počet políček. Zůstane stát na políčku s obrázkem. Jeho úkolem bude obrázek správně pojmenovat. Pokud úkol splní, zůstává na místě. Pokud ne, vrací se na místo, odkud v tomto kole vycházel. Pak pokračuje další hráč. Kdo dojde jako první do cíle, vyhrává.


TipTip: Pokročilejším studentům můžeme úkol ztížit - dané slovo musí napsat, použít ho ve větě nebo utvořit tvary slova v nějakém pádě. U flektivních jazyků může každé číslo na kostce představovat určitý pád, který musejí hráči uvést.


Obrázková desková hra2. Desková hra s flashcards

Pomůcky: hrací plán

flashcards bez textu (třeba ty, které si můžete stáhnout tady na webu, dobře poslouží i jiné obrázkové karty, pexeso apod.)

figurka pro každého hráče

hrací kostka


Pravidla: Balíček obrázkových karet položíme na hrací desku obrázky dolů, aby nebyly vidět. Všechny figurky se postaví na start. Hráči hodí kostkou a hru začíná ten, kdo hodil nejvyšší číslo. První hráč opět hodí kostkou a dojde na políčko, na kterém je jeden z těchto symbolů :

symboly

Hráč si vezme jednu obrázkovou kartu z balíčku a dané slovo musí správně říct (pokud je na políčku se symbolem úst), napsat (symbol tužky) nebo použít ve větě (tečka, vykřičník a otazník). Pokud úkol splní, zůstává na místě. Pokud ne, vrací se na políčko, odkud v tomto kole vycházel. Pak pokračuje další hráč. Vyhrává ten, kdo jako první dojde do cíle. 


TipTip: Tuto hru můžete hrát opravdu se studenty všech pokročilostí. Záleží jen na tom, jaké obrázkové karty pro hru vyberete.


Obrázková desková hra 23. Obrázkové pole

Obrázkové pole je zajímavý obrazový materiál, který má v jazykové výuce opravdu široké uplatnění. Tentokrát z něj uděláme deskovou hru.


Pomůcky: herní plán

figurka pro každého hráče


Pravidla: Hráči postaví své figurky na některé z políček "start" (na jednom startovním políčku může být více figurek). Úkolem hráčů je projít co nejdříve ze startu do cíle (libovolné políčko "finish"), ale svou cestu si vybírá každý hráč sám. Když přijde na hráče řada, může svou figurku posunout o 1 políčko v kterémkoliv směru.


hrací pole


Nesmí vstoupit jen na to pole, kde právě stojí figurka protihráče. Na novém políčku musí obrázek správně pojmenovat (ústně, písemně, popřípadě použít ve větě). Proto si vybere vždy ten, který bude pro něho jednodušší. Pokud hráč úkol nesplní, vrací se zpět na předcházející políčko. Kdo je první v cíli, vyhrává. 


TipTip: Tuto hru (podobně jako ty předcházející) můžeme hrát i s větší skupinkou studentů ve formě týmové hry. Hrací plán promítneme na interaktivní tabuli a studenty rozdělíme do dvojic nebo trojic. Na každém kroku se tým musí shodnout a při odpovídání se mezi sebou mohou spoluhráči poradit.


Obrázková desková hra 3


Další inspiraci najdete třeba na jedné z mých nástěnek na Pinterestu, kam budu postupně ukládat nové objevy. Pokud máte již nějaké osvědčené tipy na deskové hry, podělte se s námi :-)

 

Copyright 2016 - 2020 © obrazkyvevyuce.cz