Přehled všech důležitých termínů

Úvod Slovníček pojmů

Slovníček pojmů


Poslední aktualizace 6. 5. 2020 |  Iva Benediktová


Všechny důležité termíny, se kterými se můžete v článcích setkat.


slovníček pojmů


Bitmapová grafika


Cílový jazyk

jazyk, který je předmětem výuky a který se studenti učí


Flashcards

karty užívané nejen v jazykové výuce. Každá karta vyjadřuje jeden lexikální pojem (slovo, sousloví atd.). Využívají se při nejrůznějších hrách a aktivitách zejména k procvičení slovní zásoby. Některé karty obsahují pouze text – slovo v cílovém nebo zprostředkujícím jazyce, jiné používají obrázky. 

Související články:

Flashcards. Co to?

5 originálních aktivit s flashcards

CEO Flashcard Maker - návod a hodnocení


flashcard

flashcard

flashcard


Fotobanka

internetová databáze fotografií a vektorových ilustrací. Některé si mohou uživatelé stáhnout zdarma, jiné se dají koupit pro soukromé či komerční účely. Spolu s fotografií si pořizují konkrétní licenci, kde je jasně uvedeno, jakým způsobem mohou s obrázkem legálně nakládat.

Související články:

Zdroje obrazového materiálu - II. část - Digitální obrázky

3 aktivity pro vaše úlovky z fotobank


Grafický editor


Karikatura


Kliparty

- digitální rastrový obrázek nejčastěji ve formátu JPG nebo PNG, který se používá pro ilustraci textu. Mnoho textových editorů (např. Microsoft Word) obsahuje vlastní galerii klipartů, jsou ale také dobře dostupné i na internetu.

Související články:

Kliparty a co s nimi?

Zdroje obrazového materiálu - II. část - Digitální obrázky


Koláž

- Slovo koláž pochází z francouzského "collage", což znamená "lepení". Původně to byla výtvarná technika, která využívala různé věci, obrázky či fotografie. Ty se lepily na plátno, a daly tak vzniknout novému uměleckému dílu. I dnes je tato technika pro svou jednoduchost velmi populární. S příchodem nových technologií se začaly používat pro tvorbu koláží také grafické editory a koláž získala širší význam "spojení" různých prvků do jednoho celku. 

 

Související články:

 

Profilovky - originální kolážeKomiks


Obrázkové kostky


Obrázkové pole

- Obrázkové pole je termín, který používám pro zvláštní obrazový materiál, ve kterém jsou jednoduché obrázky poskládány do čtvercové sítě. Počet jednotlivých polí (a tedy i obrázků) není pevně dán. Tento materiál využijeme při různých hrách a při konverzačních aktivitách, kdy vybíráme jeden motiv z více obrázků.

Související články:

 

3 obrázkové deskové hry pro výuku jazyků


obrazkove pole


Piktogramy

- jednoduché stylizované obrázky využívané pro vizuální komunikaci. Používají se místo textového popisu, aby jim rozuměly i děti, které ještě neumějí číst, a lidé mluvící jinými jazyky. Nejčastěji se využívají ke značení míst nebo k vyjádření instrukcí (například v návodech k použití).

Související články:

 

Piktogramy - jednoduché obrázky, složité věty


piktogramy


Pinterest

- "Celosvětový katalog nápadů", dostupné z Pinterest.com, obrázková sociální síť, na které si registrovaní uživatelé mohou vytvářet virtuální nástěnky - tedy kolekce obrázků od jiných uživatelů nebo stažených z nejrůznějších webových stránek. Každý obrázek v sobě ukrývá i odkaz na web, na kterém byl uveřejněn.

Související články:

Závislost zvaná Pinterest


pinterest


 

Profilovka

 

- koláž, která představuje jednoho konkrétního člověka - jeho záliby a preference. Obsahuje fotografie nebo kreslené obrázky, které mohou být využity pro nejrůznější konverzační aktivity i písemné práce.

 

Související články:

Profilovky - originální koláže


Profilovka kolazScény


Vektorová grafikaZprostředkující jazyk

jazyk používaný pro výklad ve výuce, nejčastěji se jedná o mateřský jazyk studentů

 


Copyright 2016 - 2021 © obrazkyvevyuce.cz