Kliparty a co s nimi?

Úvod Články

Kliparty a co s nimi?


Aktualizováno 5.2.2017 | Iva Benediktová

 

Co to vlastně kliparty jsou?

 

Kliparty (z anglického "clip art") jsou obrázky, černobílé i barevné, menšího formátu uchovávané v digitálním prostředí. Snadno se mohou v textovém editoru přiložit k psanému textu, kde poslouží jako ilustrace. V jazykové výuce se mohou navíc využít pro cílené opakování slovní zásoby či pro rozvoj kreativního myšlení. Mohou být příjemným zpestřením pracovních listů a jiných učebních materiálů, ale i testů. Velmi užitečné je tedy vytvářet si ve svém počítači databázi těchto obrázků. Dostupné jsou na internetu nebo je možné zakoupit soubory klipartů na CD. Jejich nespornou výhodou je, že práci s nimi zvládne opravdu každý. Jsou vždy po ruce, můžeme jednoduše upravovat jejich velikost, počet a rozmístění na stránce. Černobílé varianty jsou například ve formě pracovního listu snadno kopírovatelné pro každého studenta (na rozdíl od fotografií).


Kliparty se nejčastěji vyskytují ve dvou formátech - JPG a PNG. Obrázek v PNG bývá kvalitnější a také větší, co se týče objemu dat. Rozdíl je také v tom, že formát PNG umí zachovávat neviditelnou vrstvu - obrázek se uchovává pouze jako kresba bez pozadí. Obrázek ve formátu PNG vždy obsahuje i bílé pozadí. Zvláštním typem jsou pak kliparty, které se pohybují. Ty jsou pak nejčastěji ve formátu GIF. Pohybující se obrázky asi nevyužijeme pro tištěné materiály, mohou se ale někdy hodit pro digitální aplikace na interaktivní tabuli nebo tablet.


3 odkazy, kde je seženete. A zdarma

Openclipart.org - sbírka sta tisíc klipartů, které můžete použít jak chcete, zdroj uvádět nemusíte (Licence Creative Commons Zero 1.0 Public Domain - obrázky jsou bez autotských práv). Klíčová slova zadáváte sice jen v angličtině, ale od českých autorů tam najdete třeba i českou vlajku.

 

Classroomclipart.com - tisíce krásných klipartů určených primárně pro výuku, jako učitelé a studenti máte obrázky zdarma, pokud je skutečně využijete pouze při hodinách. Použití pro osobní a komerční účely je zpoplatněné. Stažené kliparty obsahují vodoznak, takže pak už nemusíte tak řešit autorská práva.


Wiki.rvp.cz/Kabinet/0.0.0.Kliparty – tato stránka se nachází na Metodickém portálu RVP.cz. Na tomto odkazu najdete soubory klipartů, které vytvořili samotní učitelé a které sdílejí mezi svými kolegy pod přesně definovanými autorskými právy (nejčastěji pod licencí Creative Commons). Dokonce tam najdete i pár mých kousků :-)

 

3 způsoby, jak je využijete při výuce

Zaprvé - pracovní listy

I když je v nabídce opravdu velké množství nejrůznějších učebnic, občas si každý z nás vytváří učební materiály sám. A pokud jimi chceme na první pohled zaujmout, rozhodně na nich nesmějí chybět obrázky. Kliparty tak můžeme využít nejen jako ilustraci textu, ale můžeme je přímo zapojit do akce. Studenti mohou psát slova, která kliparty představují, mohou je doplňovat do vět, spojovat se správnými slovy nebo je vepisovat do křížovky. 


Křížovka - kliparty ve výuce jazyků


Zadruhé - testy

Podobné aktivity můžeme použít také pro ověřování znalostí a zařadit obrázky přímo do testů.


Test - kliparty ve výuce jazykůTest - kliparty ve výuce jazyků 2


Zatřetí - aplikace pro interaktivní tabuli nebo tablet

Při prvních dvou způsobech jsme kliparty vkládali v textovém editoru (MS Word, LibreOffice apod.) k připravovaným učebním materiálům, které se poté vytiskly na papír. Protože jsou kliparty především digitální obrázky, nabízí se jejich použití v digitálních aplikacích. I tam je studenti mohou spojovat se slovy, popisovat, rozřazovat do skupin, nahrazovat je slovy nebo postupně odhalovat v nejrůznějších hrách a soutěžích.


Výukové obrázky pro tablet

   Zdroj: Pixabay.comtipJeden tip na závěr:

Až si budete zakládat vlastní sbírku klipartů, dejte si při stahování práci a vždy je přejmenujte podle toho, co zobrazují. Mnoho souborů stažených z internetu má jen číslo nebo jsou pojmenovány v různých jazycích. Když totiž budete mít ve složce třeba 300 obrázků se jmény jako "img150" nebo "pic56554", bude se vám obrázek "sluníčka" hledat těžko.No a pokud máte vy sami nějaké osvědčené klipartové zdroje, určitě dejte vědět. Ráda seznam odkazů rozšířím :-)

Copyright 2016 - 2022 © obrazkyvevyuce.cz