OBRÁZKOVÝ NEWSLETTER
Uvítací balíček s 20 PDF ihned ke stažení a porce obrázků na konci každého měsíce. Úplně zdarma.
Tato stránka je chráněna službou reCAPTCHA. Zjistit více.
Informace získané prostřednictvím Google reCAPTCHA podléhají Pravidlům ochrany osobních údajů a Smluvním podmínkám společnosti Google a používají se všeobecné bezpečnostní účely (nepoužívají se na přizpůsobenou reklamu společnosti Google)

Návod na složení a tipy do výuky

Úvod Články

DIY: Obrázkové „minibooky“

 

29. 4. 2025 | Iva Svatoňová | Výtvarné tvoření v jazykové výuce

 

 

 

 

Jednoduché tvoření, ale úspěch u studentů zaručen. V tomto článku si představíme malé papírové knížky, kterým říkám „minibooky“ a které vytvoříme z jediného listu papíru. V jazykové výuce najdou své využití například jako obrázkové slovníčky nebo malé gramatické taháky, které mohou studenti nosit neustále u sebe.


 

Jak minibook vyrobit?


Potřebujeme jeden list papíru A4, který přeložíme jednou na polovinu po jeho delší straně a třikrát po kratší straně (jednou napůl a pak ještě obě poloviny přeložíme napůl). Na papíru tak přeložením vznikne osm stejně velkých obdélníků – stránek budoucí knížky.


Minibook

 


Nyní si vezmeme nůžky a papír nastřihneme v prostřední části tam, kde je přerušovaná čára.


Minibook


Papír přeložíme po té delší straně, chytíme papír na koncích a ty stlačíme proti sobě, čímž se vytvoří jakýsi kříž.


Minibook

 


Vybereme si, které rameno kříže bude titulní strana, a ostatní stránky přehneme za tuto titulní stranu, čímž vytvoříme hřbet knížky.


Minibook


Výhodou tohoto způsobu skládání je, že je každá strana tvořena dvěma papíry. Při psaní nebo kreslení se tak barvy nepropijou na druhou stranu a nekazí výsledné dílo.


Minibook

 

Návody na složení najdete určitě také na Youtube (např. Vznik knihy "Levou zadní" nebo  How to Make a Mini Zine).

 


Tipy, jak minibooky využít ve výuce


Už víme, jak knížku složit, možná jste si to hned sami vyzkoušeli. Nyní se podíváme na to, k čemu všemu je možné minibooky v jazykových lekcích využít.  


1) Obrázkové minislovníčky

Při probírání různých konverzačních témat můžeme důležitou slovní zásobu zpracovat ve formě takovéto knížečky. Výběr osmi klíčových slov můžete provést vy nebo to necháte na studentech. Ti pak na každý list knížky nakreslí a napíšou jeden pojem. Můžete doplnit zápis výslovnosti nebo gramatické charakteristiky (jmenný rod apod.). Obrázky můžete připravit i vy a nakopírovat studentům šablonu, podobné těm, které jsem pro vás připravila já. Knížečky se skvěle hodí na témata jako zvířata, nábytek, oblečení, ovoce a zelenina, školní potřeby, Vánoce, Velikonoce atd. 


 Minibook Léto  Minibook Léto
    Minibook „Léto" v PDF    Minibook „Léto" v PDF
Minibook Velikonoce  
   Minibook „Velikonoce" v PDF  


 

2) Gramatické taháky

Já tyto minibooky používám i ve výuce dospělých studentů například pro práci s nepravidelnými slovesy. Vyberu osm nepravidelných sloves a studenti si na každou stránku napíšou, jak se dané sloveso časuje. Obrázky buď připravím já, nebo studenti sami znázorní význam slovesa jednoduchou kresbičkou, což pomáhá i k lepšímu zapamatování. Lze to využít i pro učení se různých typů pravidelného časování nebo nepravidelným tvarům minulého času.


Minibook Slovesa
  Minibook „Slovesa" v PDF


 

Dalšími gramatickými tématy, při kterých můžete knížečky využít, je jmenný rod podstatných jmen nebo nácvik tvarů jednotného a množného čísla. V prvním případě se knížka skvěle hodí například pro zaznamenání slov, u kterých je rod těžko zapamatovatelný a často v něm studenti chybují. V druhém případě můžete se studenty zpracovat například osm slov pomnožných nebo hromadných, nebo slova s nepravidelným tvarem množného čísla.

 

Učitelé slovanských jazyků můžou se studenty vyrábět taháky na osm nejfrekventovanějších vidových dvojic (jíst/sníst; psát/napsat). Určitě vás napadnou i další gramatická témata, se kterými studenti „bojují“ ve vašem jazyce.

 

3) Minibook jako základ pro představování

Každý učitel určitě někdy přemýšlel nad tím, jakou aktivitu vybrat na první lekci s novou skupinou a jak se zajímavě představit ostatním. Výroba minibooků se hodí i pro tuto situaci. Na titulní stránku knížky studenti napíšou své jméno a na každý list nakreslí něco, co s nimi souvisí. Můžete také přesně zadat, co by na každé stránce mělo být, např. oblíbená barva, domácí mazlíček, oblíbené jídlo, neoblíbené jídlo, oblíbený sport, další koníčky, oblíbený předmět, čeho se bojí, co rádi nosí apod. Na závěr každý svou knížku ukáže ostatním a tím představí sám sebe.


Zábavnější varianta je ta, že učitel knížky vybere, zamíchá a rozdá je mezi studenty. Každý student pak musí na základě knížky mluvit o spolužákovi a tím ho představit. Daný spolužák pak okomentuje, nakolik se mu to povedlo, zda dotyčný poznal, co se pokoušel nakreslit.

 

4) Můj týden

V dětských kurzech jsem minibooky pravidelně využívala pro nácvik dnů v týdnu. Víte proč? Minibook má osm stránek – na titulní stranu napíšete „Můj týden“ a pak zbude akorát sedm stránek pro každý den v týdnu. S žáčky jsme společně nadepsali názvy dnů a oni sami si pak ke každému nakreslili obrázek toho, co v ten den nejčastěji dělají – jaký předmět mají ve škole, na jaký kroužek chodí, co obvykle dělají s rodiči o víkendu apod. Na závěr jsme zkusili jejich týden popsat, pokud už jim na to slovní zásoba stačila.

 

Podobně lze knížku využít na téma „Můj den“. Studenti si vyberou sedm nebo osm aktivit, které během dne dělají, a doplní čas. Místo jednoho slova můžou uvést rovnou celou větu, která danou aktivitu popisuje.

 

5) Příběh v obrázcích

Pokud jsou vaši studenti opravdu šikovní a kreativní, můžete si s nimi vyzkoušet vytváření vlastní příběhové knížky. Stačí vymyslet jednoduchý příběh v sedmi větách a s názvem na titulní stránku. Na každém listu bude opět jedna věta doplněna jednoduchou ilustrací. Tento náročnější úkol může být zpracovaný i ve dvojicích. Na závěr se opět všechny příběhy představí ostatním.

 


Další tipy:


Samotné skládání minibooku, kreslení, vybarvování a popisování doprovázejte instrukcemi přímo v cílovém jazyce. Využít můžete i zmíněná instruktážní videa z Youtube, která pustíte studentům. Určitě najdete verze v různých jazycích.

 

■ Pokud víte, že vaši studenti moc na kreslení nejsou, připravte si už nakopírované minibooky, které se jen složí a případně vybarví. Několik jsem jich pro vás připravila ke stažení, budou i pravidelnou součástí Obrázkových newsletterů. Využít můžete také větší množství obrázků, které si studenti vystřihnou a do svého minibooku prostě nalepí. Velikostně tam skvěle padnou moje kartičky na pexeso, a dokonce také moje flashcards, pokud je zmenšíte na polovinu (vytisknete si dvě stránky na jeden list A4).


■ Jsou pro vás minibooky příliš mini? Použijte pro jejich výrobu list velikosti A3 :-) 

 

 


Copyright 2016 - 2025 © obrazkyvevyuce.cz